top of page

ביקורת ספר- האחרות/שהרה בלאו

עודכן: 23 באוג׳ 2018


אני אוהבת ספרי מתח, וכאלו על נשים יותר, ולכן ספר מתח על נשים אל-הוריות מאוד סיקרן ושמח אותי. הספר מעניין, שוטף וקראתי אותו בכיף בתוך כמה שעות.


אני לא יודעת אם יש עוד ספר בעברית שמציג ומדבר על גיבורות ללא ילדים מתוך בחירה, שמעלה כך את הנושא לדיון בל להצטנע או להצטדק.

שילה, הגיבורה הנוירוטית, היא אשה בשנות הארבעים, גרה לבדה ושמחכה שהחיים ידפקו לה בדלת. חיי השגרה שלה מתערערים כשחברת עבר נרצחת ומעלה זיכרונות ששילה ניסתה להדחיק.
"האחרות" היתה קבוצת נשים צעירות, חכמות ונועזות, חברות שהחליטו במימי האוניברסיטה לא להיות אמהות, בשם החופש, היחודיות והעצמאות שלהן.


אל-הורות היא מוטיב מרכזי בספר ואולי גם סיבת הרצח. אני לא יודעת אם יש עוד ספר בעברית שמציג ומדבר על גיבורות ללא ילדים מתוך בחירה, שמעלה כך את הנושא לדיון בל להצטנע או להצטדק.


יש בספר כמה אבחנות ותיאור סיטואציות שמוכרות לכל מי שהחליטה (או אפילו מתלבטת) לא להביא ילדים:


"הטיעונים לנצח יהיו אותם טיעונים, ולא משנה אם התפאורה היא מסיבה בוהמיינית או סעודת שבת אצל קרובי משפחה דתיים ברעננה. השמרנות תמיד תנצח"

"אז את רוצה להיות ערירית? –והמילה הכתה בי. ע-ר-י-ר-י-ת"


אני מאוד אוהבת ספרי מתח, וקראתי בהנאה, אבל...

ככל שהתקדמתי בעמודים ההתרגשות הפכה להיות חמוצה.

"האחרות" מורכבת מנשים שמתוארות באופן חד-מיימדי ודי מרושע. הן מניפולטיביות, אנוכיות, אפילו רעות, פתיניות שמשטות בגברים בהנאה. אני לא הייתי רוצה להיות חברה שלהן.

שילה הגיבורה שונה מהן, הצבעים שלה דהויים יותר, היא נויירוטית, "כלומניקית שנמנעת מהחיים".

אני יכולה לסלוח על דמויות שטחיות, זה בכל זאת ספר מתח. אבל בקלות אפשר לחשוב שההשראה לאפיון שלהן היא שלל הטוקבקים בכל כתבה על נשים אל-הורית.

הספר היה יכול לתרום למשהו לנרמול של אל-הורות, אבל שהרה בלאו (שגם לה אין ילדים מבחירה) בחרה גם היא להגחיך נשים שהעזו לחרוג מהנורמה. הן כל כך מוזרות ומפרות סדר, שזו יכולה להיות סיבה טובה לרצוח אותן.

נזכרתי בסרטים משנות ה-90 על לסביות, שמציגים סיפור אהבה נוגע בין שתי נשים, אבל בסוף, אחת מהן חייבת למות. לא ניתן להפריע את הסדר הישן והטוב.

אפשר לקרוא את הספר גם כסיפור התבגרות. אשה שמסתכלת על חלומות הנעורים ועל החיים, ומרגישה שהגיע הזמן להתבגר, "להיות חכמה" כמו ששילה אומרת

לזכותה יאמר שגם משפחות נורמטיביות לא זוכות כאן לטיפול חומל יותר, ומתוארות על ידי שילה בציניות עצובה, שנראית כצבועה בקינאה.

גם הבחירה באל-הורות, שבתחילה מוצגת כגחמה ילדותית ומרדנית, מוצגת במהלך הספר כתהליך:

"זה מתגבש בך לאט-לאט, ואז את מגלה שהחיים שלך הולכים לשם, גם אם יש נסיגות ושאלות".


**זהירות ספויילר**

בסוף הספר יש טוויסט בעלילה, ומסתבר שהחברות בעצם התחרטו, ובימי החסד האחרונים של הפוריות שלהן, הן מנסות להרות.

אההה! כן, גם מי שנשאה את דגל המהפכה, מי שעשתה מזה קריירה אקדמית, גם היא תתחרט בסוף ותחזור לתלם, אין מנוס, וכל אפשרות אחרת היא ילדותית, תקועה או הימנעותית.

**עוד ספויילר**

מסתבר, ממש בסוף, שהן נרצחות *בגלל* החרטה שלהן, בגלל שהחליטו להיות אמהות. חרגת מהדרך? דיברת על זה בכל מקום ומינפת את השונות הזו לטובתך? לא מותק, את לא יכולה להתחרט עכשיו. מגיע לך להיענש.

וממש בפסקה האחרונה- מסתבר שגם שילה, הגיבורה, הופכת לסוג של אמא. הכל שב אל הסדר הטוב המוכר והמרגיע.

**סוף הספויילרים**


אפשר לקרוא את הספר גם כסיפור התבגרות. אשה בת למעלה מארבעים שמסתכלת על חלומות הנעורים ועל החיים שנוצרו לה, מקבלת את השינויים, אבלה על חלקם, חשה חרטה או בושה על החלטות שונות שקיבלה, ומרגישה שהגיע הזמן להתבגר, לסמוך על עצמה, להעיז. "להיות חכמה" כמו ששילה קוראת לזה.

סיפור מוכר ונפוץ (וסבוך), קוראים לו משבר גיל ה-40.


מחברת: שהרה בלאו.

הוצאה: כנרת, זמורה ביתן, דביר. 223 עמודים.


רוצה לקבל התראה כל פעם שיש עדכון כאן בבלוג? תרשמי לרשימת התפוצה, בחלק התחתון של העמוד, או תכתבי לי ואוסיף אותך.


קבוצה חדשה

ממש בקרוב מתחילה קבוצה למי שמתלבטת האם היא רוצה אמא, הקבוצה תתחיל אחרי החגים,ויש ערב היכרות שווה ב- 10 באוקטובר. כל הפרטים וההרשמה- כאן

Comments


bottom of page